نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

جمعه , ۲۴ دی ۱۳۹۵       1374 بازديد         مقالات

 قبل از اینکه بخواهید نام سایت خود را انتخاب کنید و ثبت دامنه برای آن انجام دهید، بهتر است شش مورد از نکاتی که در این مقاله بیان می شود را مدنظر داشته باشید. گشت و گذار در دنیای نام دامنه ها می‌تواند کار خسته کننده ای باشد به خصوص اگر اطلاعاتی در مورد آن نداشته باشید. با وجود شرکت های حوزه خرید هاست متعددی که در دنیای آنلاین امروز شروع به کار کرده اند، سردرگم شدن و  انتخاب نادرست دور از ذهن نخواهد بود. در چنین شرایطی یک انتخاب نادرست می تواند به طور کامل کسب وکار شما را نابود کند.  بایدها و نبایدهایی  که در ادامه بیان می‌کنیم را مدنظر داشته باشید. این نکات به شما کمک می کند نام دامنه بهتری انتخاب کنید.

  • اینکار را انجام دهیداگر می توانید موقعیت یا کلیدواژه های خود را در نام دامنه بگنجانید

اگر کسب وکار شما بر روی منطقه جغرافیایی خاصی تمرکز دارد، سعی کنید نام موقعیت را در  نام دامنه خود بگنجانید. زمانی که میکالای کریونکو برای راه اندازی کسب وکار خود به نام دامنه نیاز داشت، یکی از متخصصان بهینه سازی سایت به او پیشنهاد کرد نام موقعیت خود یعنی Hoboken را در نام دامنه بگنجاند.  کریونکو با 11 دلار توانست نام دامنه ای را با عنوان hobokenpainter.com ثبت کند که نشان دهنده بیشترین جستجوها در مورد نقاشی و Hoboken بود.  چه بخواهید موقعیت کسب وکار خود را در نام دامنه بگنجانید یا از کلیدواژه های موجود بهره مند شوید، اینکار کمک زیادی به شما خواهد کرد. مهم ترین کلیدواژه های صنعت خود را بیابید و آن را در نام دامنه خود قرار دهید.

  • اینکار را انجام دهید نام خود را به عنوان صاحب دامنه ثبت کنید

بیشتر صاحبان کسب وکارها این اشتباه را انجام می دهند. این افراد مطمئن نمی شوند که نام دامنه به اسم چه فردی ثبت شده است. باید  مطمئن شوید که نام شما به عنوان صاحب دامنه ثبت شده است و در اطلاعات تماس ادمین (هویز دامنه) نیز اطلاعاتی که شما وارد کرده اید قرار گرفته است. بدورد در این باره می گوید: این کار همانند داشتن دارایی هایی است که در زندگی فردی خود دارید. اگر این دارایی را نداشته باشید نمی توانید کسب وکار فعلی خود را راه اندازی کنید و ان را به فروش برسانید.  واضح است که ثبت نکردن نام دامنه به اسم صاحب  کسب وکار موجود یکی از اشتباهاتی است که افراد مختلف مرتکب می شوند.  سه سال بعد از اینکه گراهام هانت  شرکت خود را در سال 2000 در اسپانیا راه اندازی کرد، تیم دو نفره طراحی سایت که او استخدام کرده بود، از هم جدا شد و در نهایت مجبور شد یکی از این افراد را انتخاب کند. هانت خیلی زود متوجه شد  که نام دامنه به اسم او ثبت نشده است. این موضوع بدین معنی بود که او صاحب سایت خود نیست و نمی تواند کار زیادی انجام دهد. سه سال طول کشید  تا او توانست دوباره نام دامنه را با قیمت هنگفتی به اسم خود ثبت کند در حالیکه می توانست با هزینه کمتر در همان ابتدا این کار را انجام دهد.

  • اینکار را انجام دهید: به خاطر داشته باشید که باید نام دامنه را تمدید کنید

نیک هافمن یکی از افرادی است که با این مشکل مواجه شده است . او در سال 2000 نتوانست نام دامنه خود را دوباره تمدید کند و همین امر موجب ایجاد مشکلات فراوانی شد. نام دامنه ای که او ثبت کرده بود توسط فرد دیگری خریداری شد. هافمن بدون اینکه  از طریق  سایت به ایمیل دسترسی داشته باشد تمامی اطلاعات تماس مشتریان خود را از دست داد. به تدریج شرکت نیز با مشکلاتی مواجه شد. در حال حاضر هافمن به عنوان  رییس بخش بازاریابی دامنه در یکی از شرکت ها  کار می کند. او پیشنهاد می کند دامنه را به مدت 5 الی 10 سال ثبت کنید یا پرداخت  خود را به صورت تمدید خودکار ثبت نمایید. مطمئن شوید که تاریخ  انقضای کارت بانکی خود را بررسی می کنید. این موضوع نیز یکی از  اشتباهات رایجی است که افراد انجام می دهند.

  • اینکار را انجام ندهید: از خط فاصله، اختصارات یا اعداد در نام دامنه خود استفاده نکنید

به جای اینکه از چنین مواردی استفاده کنید از نام دامنه ای بهره مند شوید که به خاطر سپردن آن برای افراد راحت است. فن ابی یکی از بنیانگذاران شرکت بلنک لیبل، این موضوع را بعد از ثبت دامنه خود متوجه شد. در آن زمان دامنه blanklabel.com قیمت بیشتری نسبت به بودجه در دسترس او داشت و به همین خاطر نمی توانست آن را ثبت کند. همین امر موجب شد به فکر دامنه  ارزان تری همچون blank-label.com بیفتد. اما بعد از رشد کسب وکار موجود، در یافت که چنین دامنه ای انتخاب خوبی نبوده است. او در این باره می گوید:  زمانی که نام دامنه شما ساده و راحت باشد  سایر افراد نیز راحت تر می توانند آن را به خاطر بسپارند و از طریق بازاریابی دهان به دهان به  آشنایان خود انتقال دهند. سال بعد، با وجود مذاکرات زیادی که با صاحب دامنه blanklabel.com داشت، توانست این دامنه را با 6000 دلار خریداری کند. بعد از سه ماه ترافیک سایت  به 25 درصد افزایش پیدا کرد. در این رابطه می توانید آموزش چطور برای کسب و کار خود دامنه‌هایی استراتژیک ثبت کنیم؟ را مطالعه کنید.

  • اینکار را انجام ندهید: هزینه خود را برای پسوندهای دیگر هدر ندهید

زمانی که نام دامنه خود را ثبت می کنید، پیشنهادات زیادی را برای خرید پسوندهای مختلف همچون .net یا .co دریافت خواهید کرد. برای بیشتر کسب وکارهای کوچک، استفاده از چنین پسوندهایی لازم نیست. سرمایه گذاری بر روی پسوندهای دیگر  زمانی مفید است که می خواهید از نشان تجاری خود محافظت کنید یا اختراعی را به نام خود به ثبت برسانید. اگر فکر می کنید رقیب شما قرار است پسوند .net را بخرد، بهتر است شما زودتر از او دست به کار شوید و آن را خریداری کنید.  بدورد در این باره می گوید: واقعیت این است که شما باید هزینه زیادی برای چنین پسوندهایی صرف کنید در حالیکه چنین هزینه ای اصلا  نیاز نیست. خرید دامنه هایی با پسوند .com  یا .ir برای شما کافی خواهد بود.

  • اینکار را انجام ندهید: دامنه ای را  بدون بررسی گذشته آن خریداری نکنید

اگر نام دامنه انتخابی شما شبیه نام یکی از شرکت های موجود باشد ممکن است دچار مشکل قانونی شوید. زاخاری رز در سال 2009 دریافت که دامنه LEEDTeacher.com حقوق یکی از نشان های تجاری را نقض کرده است. به همین خاطر نامه ای را از طرف شرکت دریافت کرد که در این نامه از او خواسته شده بود نام دامنه را تغییر دهد  و سایت را تعطیل نماید. او در نهایت 2000 دلار برای یک وکیل پرداخت کرد و نام شرکت خود را به GreenEDU.com تغییر داد. علاوه بر اینکه می توانید با یک وکیل در این مورد مشورت کنید بهتر است سایت whois.shetabhost.net را نیز برای جستجوی دامنه مورد بررسی قرار دهید که  دامنه های ثبت شده را در یک لیست قرار داده است.  همچنین در این سایت دامنه های منقضی شده نیز وجود دارد که می توانید از میان آن ها یکی را به دلخواه انتخاب کنید.  همانطور که قبلا نیز بیان کردیم به گذشته  نام دامنه ای که قصد خرید آن را دارید توجه کنید. به عنوان مثال اگر سایتی قوانین گوگل را نقض کرده باشد ممکن است از لیست جستجو نیز حذف شده باشد.  قبل از سرمایه گذاری بر روی دامنه های موجود، این موارد را به خوبی بررسی کنید. چرا که تاثیر نام دامنه بر روی سئو سایت هم از مواردی است که باید مد نظر داشته باشید.
برچسب ها

هویز دامنه ثبت دامنه جستجوی دامنه domain نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

ادامه مطلب
بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

ادامه مطلب
وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

ادامه مطلب
چه زمانی برای ثبت دامنه مناسب است؟

چه زمانی برای ثبت دامنه مناسب است؟

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید