چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

یکشنبه , ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶       1308 بازديد         آموزش ها

ثبت دامنه‌ های جدید چه برای استارت‌آپ‌ها یا اشخاص و چه برای شرکت‌های بزرگ به راحتی انجام می شود و می‌توان آن‌ها را خریداری کرد. اگر شما قصد دارید تا از دامنه‌ ی ابتدایی خود را تغییر دهید و از دامنه‌ ای با دنباله (Extension) جدید استفاده کنید، احتمالاً تا به حال تحقیقات مختلفی در رابطه با مزایا و معایب این حرکت انجام داده‌اید. دامنه‌ های جدید برای شرکت‌هایی مفید هستند که قصد دارند تا یک برند آنلاین به یادماندنی را برای خود دست و پا کنند. از بعضی جهات، این مسئله حتی می‌تواند رتبه‌ی شما را در موتورهای جستجو بهبود ببخشد. اما در هر حال انجام چنین کاری همچنان می‌تواند تهدیدآمیز باشد، چه اتفاقی می افتد اگر شما این تغییر دامنه را به خوبی انجام ندهید و در نهایت ترافیک خود را از دست داده و به سئوی خود ضربه بزنید؟

ما در این زمینه تا حدی تحقیق کردیم و لیستی از راهکارهای مختلف برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سئو در حین تغییر دامنه یک سایت  تدارک دیده‌ایم. اگر این کار را به درستی انجام دهید، می‌توانید از دامنه جدید خود لذت ببرید.

 

از وبسایت خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید

شما باید تا قبل از این هم به طور مرتب از وبسایت خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کردید، اما این به طور خاص قبل از اینکه شروع به انجام یک تغییر بزرگ در وبسایت خود می‌کنید، اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. با این کار، اگر شما با هر گونه مشکل غیرقابل‌حلی بر سر راه خود برخورد کنید، یک نسخه‌ی پشتیبان از وبسایت خود را در دست دارید. اجازه ندهید که مشکلات احتمالی شما را از انجام این کار منصرف کنند! یک نسخه‌ی پشتیبان ابزاری ساده برای پیشگیری از وقوع بدترین سناریوهای ممکن است.

 

از ریدایرکت 301 استفاده کنید

ایجاد ریدایرکت و تغییر مسیر دائمی 301 بسیار ضروری است تا مطمئن باشیم که بازدیدکنندگان قبلی وبسایت شما با وارد کردن آدرس قدیمی وبسایت، به مکان درستی هدایت می‌شوند. به یاد داشته باشید که ریدایرکت 301 یکی از راه‌هایی هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن به موتورهای جستجو بفهمانید که مکان وبسایت شما به یک دامنه‌ی جدید تغییر کرده است. بدون این ریدایرکت، شما عملاً صاحب دو وبسایت دقیقاً یکسان هستید و به سبب داشتن محتوای تکراری توسط موتورهای جستجو جریمه خواهید شد. شما ریدایرکت 301 را هم از طریق هاست و هم از طریق پلاگین ها و افزونه های مختلفی که بر روی سایت خود نصب می کنید، می توانید انجام دهید

ما به طور جدی پیشنهاد می‌کنیم که تغییر مسیرهای خود را به صورت صفحه به صفحه انجام دهید به جای آنکه تمام بخش‌ها را به صفحه‌ی اصلی وبسایت خود هدایت کنید. اگر چه ممکن است این مسئله وقت زیادی را از شما بگیرد، اما ارزش کار و تلاش بیشتر را دارد. اگر صفحاتی در وبسایت قدیمی شما وجود دارند که مشابه آن‌ها در دامنه‌ی جدید نیست، یک صفحه‌ی خطای 404 را طراحی کنید تا کاربران را از وبسایت جدید خود آگاه کنید.

همچنین در ذهن داشته باشید که شما باید همچنان صاحب آدرس قبلی خود برای کارهای تغییر مسیر باشید، به همین خاطر یا آن را به صورت دائمی در اختیار خود داشته باشید و یا تا زمانی که حجم زیادی از ترافیک را روانه‌ی آدرس (URL) جدید خود نکرده‌اید، مالکیت آن را رها نکنید.

 

موتورهای جستجو را آگاه کنید

به محضی که ریدایرکت 301 را در وبسایت خود انجام دادید، از ابزارهایی مثل کنسول جستجوی گوگل، ابزارهای وبمستر بینگ و یا سایر ابزارها استفاده کنید تا موتورهای جستجو را از تغییر آدرس خود آگاه کنید. بعد از آن، هر دو نقشه‌ی سایت قدیمی و جدید خود را در موتورهای جستجو قرار دهید. نقشه‌ی سایت قدیمی شما به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در میان صفحات وبسایت قدیمی گشت و گذار کنند و پیام‌های خطای 301 که ایجاد کرده‌اید، مورد توجه آن‌ها قرار بگیرد؛ همچنین نقشه‌ی سایت جدید شما به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با بررسی آن، فهرستی از محتواهای جدید که مشابه آن‌ها در وبسایت قدیمی نیست را تهیه کنند. وقتی این کار به طور کامل انجام شود، به دنبال به‌روزرسانی پایگاه خود باشید و خطاهای ناشی از گزارشات error log را برطرف کنید.

 

لینک‌های جدید بسازید

شروع به ایجاد محتوای تازه بر روی وبسایت جدید خود کنید و به کسانی که به شکل مرسوم به وبسایت شما لینک می‌کنند دسترسی پیدا کنید و به آن‌ها اجازه بدهید تا از تغییرات شما آگاهی پیدا کنند.  در بعضی موارد، نقل مکان به یک دامنه‌ی جدید می‌تواند در نوع خود از نظر خبری هم ارزشمند باشد و نویسندگان و وبسایت‌های زیادی وجود دارند که علاقه‌ی زیادی به شنیدن درباره‌ی بکارگیری یک دامنه‌ ی جدید دارند. این تلاش‌های جانبی می‌توانند به شما در بازسازی لینک‌ها برای وبسایت جدید خود کمک کنند.

شما همچنین باید به لینک‌های شکسته‌شده هم توجه زیادی داشته باشید و در اولین فرصت آن‌ها را اصلاح کنید. استفاده از ابزارهای تشخیص لینک‌های شکسته‌ شده از جمله ابزار لینک های شکسته به صورت رایگان می‌تواند در انجام این کار کمک بسیار خوبی برای شما باشند.

 

به دنبال کنندگان خود اطلاع دهید

مطمئن شوید که به بازدیدکنندگان وبسایت خود درباره‌ی نام دامنه‌ی جدید وبسایت، اطلاع داده‌اید تا آن‌ها بتوانند بوک‌مارک‌های خود را به‌روزرسانی کرده و کم کم به نوشتن آدرس جدید وبسایت شما عادت کنند. از کانال‌های اجتماعی، لیست ایمیل و وبلاگ خود در این جهت استفاده کنید و درباره‌ی تغییر و علت انجام آن به کاربران آگاهی دهید. درباره‌ی تصمیم تغییر نام دامنه‌ی خود بی‌پرده و روراست باشید.

به یاد داشته باشید...

توجه داشته باشید که هر زمانی شما تغییری در نام دامنه‌ ی خود ایجاد می‌کنید، ممکن است شاهد تغییرات موقتی در نتایج رتبه‌ بندی موتورهای جستجو از جمله گوگل و سایر موتورهای جستجویی که در حال بررسی وبسایت جدید شما هستند، باشید. این مسئله طبیعی و البته غیردائمی است؛ بنابراین صبور باشید و به تغییرات جدید فرصت تطبیق‌ پذیری با محیط تازه را بدهید.

همچنین اگر در انتخاب نام دامنه مناسب برای استارت آپ تان مشکل دارید، می توانید مقاله توصیه هایی برای انتخاب نام دامنه استارت آپ را مطالعه نمایید، همچنین از ابزار پیشنهاد دامنه برای انتخاب دامنه مناسب کمک بگیرید.
برچسب ها

تغییر دامنه مزایای تغییر دامنه تاثیر تغییر دامنه بر سئو domain ثبت دامنه چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

تاثیر ساب دامین بر روی سئو

تاثیر ساب دامین بر روی سئو

ادامه مطلب
دامنه فارسی

دامنه فارسی

ادامه مطلب
توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

ادامه مطلب
راهنمای انتخاب دامنه مناسب

راهنمای انتخاب دامنه مناسب

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید