وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

سه شنبه , ۱۶ خرداد ۱۳۹۶       1823 بازديد         مقالات

این یک تصور غلط است که ثبت دامنه باعث می‌شود که آن دامنه تا انتها در اختیار شخص خریدار باشد. در واقعیت پس از خرید دامنه شما باید حق نگه داشتن دامنه را در دوره های مختلف پرداخت کنید. این موضوع همانند این است که شما خانه‌ای اجاره کرده باشید و هر از گاهی اجاره‌ی آن را پرداخت کنید. انجام نشدن این کار و تمدید نکردن حق دامنه می‌تواند باعث آسیب دیدن مواردی همچون سئو شود.

دامنه‌ها به وسیله‌ی ICANN یا همان شرکت اختصاص دادن اسامی و اعداد خاص مدیریت می‌شوند. در کنار سایر وظایف این شرکت مشخص می کند که چه پسوندهایی می‌توانند برای دامنه‌ها وجود داشته باشند. این شرکت امکان ثبت دامنه اجاره کردن این آدرس‌ها را به افراد و شرکت‌های مختلف می‌دهد بدون اینکه افراد بتوانند حق تصاحب کامل دامنه را داشته باشند. زمان اجاره بسته به قراردادی که در ابتدا و در زمان ساخت دامنه‌‌ی جدید قرار داده می‌شود، می‌تواند بین یک سال تا ده سال باشد.

اگر پس از اتمام زمان مشخص شده، کاربر دامنه‌ی خود را تمدید نکند به اصطلاح گفته می‌شود که دامنه منقضی شده است و سایر افراد می‌توانند دامنه را خریداری کنند. البته بهتر است از دچار شدن به چنین مشکلی مخصوصا در زمانی که وبسایت شما فعال است جلوگیری کرد. در چنین شرایطی و عدم تمدید موتورهای جست و جو، رتبه بندی سایت شما را از ابتدا انجام می دهند و به نوعی ایندکس های سایت شما از نتایج جستجو حذف می شود و این در رتبه بندی وبسایت تاثیر بسیار بدی دارد. البته لینک‌های خارجی پس از منقضی شدن وبسایت باقی می‌مانند و این امر باعث می‌شود وب کرالر ها هنوز از این لینک‌ها دیدن کنند. بنابر این گرفتن آدرس‌هایی که قبلا توسط افراد استفاده شده‌اند می‌تواند این امتیاز را برای شما داشته باشد.

اگر این موضوع همانند یک سناریو برای شما می‌باشد که بهتر است از آن دوری کنید، به یاد داشته باشید که تجدید اتوماتیک دامنه یک امکان استاندارد می‌باشد که وقتی شما دامنه‌ی جدید دریافت می‌کنید رخ می‌دهد. این موضوع باعث جلوگیری از منقضی شدن ناخواسته‌ی دامنه می‌شود. حتی اگر این امکان انتخاب نشده باشد، مشتری‌ها  قبل از منقضی شدن دامنه از اتمام زمان خود مطلع می‌شوند.

اگرچه این نکته نباید ناگفته بماند که اکثر وبسات های دیگری که به شما امکان خرید دامنه می دهند، یادآوری به موقع را در زمان تمدید به مشتری انجام نمی دهند و همین امر باعث می شود مشتری تمدید دامنه خود را فراموش کند.  در این شرایط این به عهده‌ی خود کاربر می‌باشد که زمان منقضی شدن دامنه را به خاطر داشته باشند. این کار می‌تواند با استفاده از مکاتبات و یا بررسی هویز دامنه صورت پذیرد. هر وبسایت دارای یک تاریخچه‌ی WHOIS می‌باشد. که در این تاریخچه، زمان ساخته شدن وبسایت و سایر مشخصات دامنه به صورت کامل ثبت شده اند. با استفاده از برخی امکانات موجود شما می‌توانید بدون در دست داشتن اطلاعات خاصی تاریخچه‌ی WHOIS و مشخصات دامنه وبسایت‌های مختلف را بررسی کنید.

اگر پس از اتمام زمان در انقضای دامنه،‌ شما دامنه را تمدید نکنید، پس از گذشت مدتی از اتمام زمان، شما حق دامنه را از دست می‌دهید. هرچند که ICANN تا حدود 45 روز پس از انقضای دامنه، تاریخچه‌ی دامنه را نگه داری می‌کند و شما می‌توانید بدون هیچ دردسر خاصی دامنه را بازیابی کنید و دوباره تحت اختیار خود درآورید. این موارد برای این موضوع قرار داده شده اند که اگر شما به دلایلی نتوانید دامنه را تمدید کنید این امکان برای شما وجود داشته باشد که بتوانید دوباره دامنه خود را به دست بیاورید. به علاوه پس از این زمان ICANN یک زمان 30 روزه را نیز برای شما در نظر می‌گیرد که شما در آن زمان می‌توانید دامنه‌ی خود را دوباره بازیابی کنید.

وقتی که این زمان نیز به اتمام برسد دامنه منقضی شده در نظر گرفته می‌شود و برای فروش آزاد خواهد شد. البته صاحب قبلی می‌تواند دوباره این دامنه را خریداری کند اما معمولا این موضوع بسیار کم اتفاق خواهد افتاد، زیرا که در این زمان گذشته شده آسیب بسیار زیادی از جمله به سئو این دامنه وارد شده است. علاوه بر این افراد زیادی هستند که به محض آزاد شدن دامنه ها اقدام به ثبت دامنه های منقضی شده می کنند، این افراد دامنه های خریداری شده را یا به صاحب قبلی همان دامنه به قیمت بالاتر می فروشند یا برای کارهای خودشان از این دامنه استفاده می کنند.
برچسب ها

ثبت دامنه هویز دامنه مشخصات دامنه خرید دامنه whois وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت

تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت

ادامه مطلب
بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

ادامه مطلب
بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

ادامه مطلب
چه زمانی برای ثبت دامنه مناسب است؟

چه زمانی برای ثبت دامنه مناسب است؟

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید