تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت

جمعه , ۰۱ تیر ۱۳۹۷       702 بازديد         مقالات

هنگامی که قصد ثبت دامنه برای وب سایتی دارید، در صورتی که با سئو سایت آشنا باشید ممکن است به نام دامنه توجه زیادی کنید و حساسیت زیادی در انتخاب نام دامنه به خرج بدهید. اما یکی از مواردی که ممکن است کمتر توجه شما را به خود جلب کند پسوند دامنه است. همواره بر این نکته تاکید شده که دامنه هایی با پسوند .net ، .com و .org یا پسوند .ir در ایران، در موتور های جستجو نتایج بهتری به دست می آورند. به همین دلیل بسیاری از بازاریاب های اینترنتی و صاحبین وب سایت ها معتقدند استفاده از پسوند های جدید و کمتر شناخته شده نامناسب بوده و بر سئو سایت تاثیر بدی می گذارد. اما پژوهش های زیادی در این زمینه انجام نشده تا این موضوع را تصدیق کند.

بررسی سئو سایت ها نشان می دهد پسوند دامنه به طور مستقیم بر سئو سایت تاثیری نمی گذارد. اما استفاده از پسوندی که مرتبط با کسب و کار و فعالیت شما باشد می تواند وب سایت و کسب و کارتان را به موفقیت خوبی برساند. یکی از عواملی که در انتخاب پسوند دامنه سایت می تواند تاثیر گذار باشد، نحوه برخورد کاربران با پسوند های مختلف است. بسیاری از کاربران در فضای مجازی به پسوند هایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و از محبوبیت کمتری برخوردارند توجه کمتری دارند و در صورت مشاهده آن ها علاقه ای به آن ها نشان نمی دهند. از این دیدگاه پسوند دامنه می تواند نقش حیاتی بر کسب و کار شما داشته باشد.

در عین حال که پسوند یک وب سایت ممکن است در انتخاب کاربران تاثیر گذار باشد، نباید این موضوع را فراموش کرد که همواره محتوای سایت اولویت اول کاربران و حتی موتور های جستجو است.

پسوند .com از محبوبیت زیادی در میان پسوند های دامنه برخوردار است و یافتن دامنه ای که مورد نظر شما باشد با پسوند .com بسیار دشوار و زمان بر است. نام دامنه از فاکتور های مهم در راه اندازی وب سایت است که به طور مستقیم بر ترافیک طبیعی سایت تاثیر گذار است. همانطور که گفته شد پسوند دامنه بر سئو سایت به طور مستقیم تاثیر نمی گذارد. در صورتی که بخواهید از پسوند .com برای وب سایت خود استفاده کنید، ممکن است در یافتن نام دامنه مناسب برای وب سایت به مشکل بخورید. در صورتی که نام دامنه برای شما از اهمیت زیادی برخوردار باشد و علاوه بر آن سئو سایت را نیز تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است ترجیح دهید از پسوند هایی که کمتر استفاده شده اند و کمتر کسی با آن ها آشنا است، استفاده کنید تا دامنه مورد نظر خود را داشته باشید. شما می توانید از قسمت پیشنهاد دامنه شتاب هاست برای انتخاب نام دامنه مناسب برای خود استفاده نمایید.

در سال های گذشته هنگام ثبت دامنه همواره بر برتری و مناسب بودن پسوند های محبوب و شناخته شده تاکید می شد و حتی گفته می شد که استفاده از پسوند هایی مانند .com بر سئو سایت تاثیر مثبت می گذارد. اما گوگل در وبلاگ گوگل وبمستر اعلام کرد که با پسوند های جدید مانند دیگر پسوند ها رفتار می شود و در عمل تفاوتی میان این پسوند ها با دیگر پسوند ها در رتبه دهی گوگل وجود ندارد. اعلام این موضوع از سوی گوگل توانست بسیاری از اختلاف نظر ها درباره پسوند ها را خاتمه دهد.

استفاده از دامنه های کوتاه و خلاصه که به راحتی در ذهن می مانند یکی از عوامل تاثیر گذار در سئو سایت است که تحت تاثیر پسوند دامنه ها است. در حالی که پیشتر گفته شد پسوند دامنه بر سئو سایت به طور مستقیم تاثیر نمی گذارد، اما با آنالیز سایت های مختلف می بینیم که انتخاب پسوند تا چه اندازه می تواند در معرفی یک وب سایت در اینترنت و نحوه برند سازی آن تاثیر گذار باشد. پسوند هایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند دارای پتانسیل خوبی برای برند سازی هستند. به عنون مثال برای کسب و کاری که فقط در داخل ایران فعالیت دارد و نیازی به دیده شدن در خارج از کشور ندارد پسوند .ir بهترین گزینه است و برند سازی و سئو آن از طریق این پسوند بهتر انجام می شود.

توجه به پسوند یک وب سایت شاید یکی از کم اهمیت ترین موارد در راه اندازی یک وب سایت به نظر برسد، اما در عمل مشاهده می کنیم که پسوند سایت چگونه می تواند بر نام دامنه و به دنبال آن برند سازی و سئو سایت تاثیر گذار باشد. توجه به پسوند دامین هنگام ثبت دامنه و تاثیر آن بر سئو شاید یکی از گزینه های اصلی در بهینه سازی وب سایت ها نباشد اما در نظر گرفتن آن و اهمیت دادن به آن می تواند در مانع از بروز بسیاری از مشکلات در آینده باشد. با این حال آنالیز سایت های مختلف نشان می دهد که بهینه سازی و سئو سایت تحت تاثیر عوامل زیادی هستند که هر کدام از آن ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند. نحوه انتخاب پسوند مناسب برای وب سایت بیش از هر چیز به نوع فعالیت و کسب و کاری که قصد انجام آن را دارید بستگی دارد و همواره باید این نکته را در هنگام انتخاب پسوند دامنه به خاطر داشت. اگر در انتخاب نام دامنه خود مشکل دارید می توانید راهنمای انتخاب دامنه مناسب را مطالعه نمایید.
برچسب ها

پسوند دامنه بررسی سئو ثبت دامنه پیشنهاد دامنه نام دامنه آنالیز سایت دامین تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

ادامه مطلب
وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

ادامه مطلب
نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

ادامه مطلب
جستجوی دامنه

جستجوی دامنه

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید