چه زمانی برای ثبت دامنه مناسب است؟

جمعه , ۰۵ آبان ۱۳۹۶       925 بازديد         مقالات

راه اندازی یک سایت حرفه ای استراتژی های فکری خاصی را می طلبد و چنانچه مراحل صفر تا صد ساخت وب سایت به ترتیب، اصولی و با هدف بندی صورت نگیرد، مطمئنا فرآیند کار در ادامه راه دچار مشکل و نقصان خواهد شد. اگر اولین گام در تاسیس یک وب سایت معتبر انتخاب نام دامنه مناسب (Domain name) باشد، زمان مناسب برای ثبت دامنه نیز بی شک از مراحل حائز اهمیتی است که نمی بایست نادیده گرفته شود. بنابراین زمانی که با رعایت کلیه موارد و قوانین انتخاب نام دامنه، توانستید که دامین مناسب برای وب سایتتان انتخاب نمایید، زمان آن می رسد تا نام دامنه سایتتان را به ثبت برسانید.

 اما چه زمانی باید اقدام به ثبت دامنه نمود؟ سوال رایجی است که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد.

زمان مناسب برای ثبت دامنه سایت

قبل از خرید سرویس هاست، به جهت بارگذاری دیتا در وب سایتتان می بایست اقدام به ثبت دامنه نمایید. کلیه اشخاص حقوقی و حقوقی که ثبت دامنه به نام آنها مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران نباشند قادر به ثبت نام دامنه برای خود می باشند، اما مسئله ای که در ثبت دامنه می تواند چالش بر انگیز باشد و متاسفانه در برخی موارد از آن چشم پوشی می شود زمان اقدام برای ثبت دامین است.

بیایید این موضوع را با یک تشبیه شفافتر کنیم. اگر هاست بعنوان گوشی موبایتان تلقی شود، دامنه سیم کارت گوشی شماست و ثبت کردن نام دامنه مانند ثبت و خرید یک شماره موبایل به اسمتان است که نباید قبلا به نام شخص دیگری ثبت شده باشد. بنابراین هراندازه زودتر اقدام به خرید شماره تلفن کنید مطمئنا شانس خرید یک شماره رند برای شما نیز بیشتر خواهد شد.

نتیجتا باید توجه داشته باشید که اگر دامنه ای با اسم بسیار مناسب و مطابق با برند و کلمات کلیدی شاخص انتخاب کردید حتما بلافاصله آنرا به ثبت برسانید، زیرا زمانی که نام دامنه ای که انتخاب کردید آزاد باشد، هزینه ثبت دامنه انتخابی شما با قیمت معمول همیشگی انجام خواهد شد و مراحل ثبت دامنه به راحتی انجام میگیرد.

اما معایب دیر اقدام نمودن برای ثبت دامنه چیست؟

زمانی که نام دامنه مناسب را انتخاب میکنید اما ترجیح میدهید تا ابتدا موارد دیگر مربوط به سایت یا شرکتتان را به انجام برسانید و بعد دامین انتخابی را به ثبت برسانید، باید به این مورد توجه نمایید که ممکن است آن نام دامنه انتخابی دیگر آزاد نباشد و برای ثبت آن باید مدت طولانی منتظر آزاد شدن دامنه شده و یا مجبور شوید تا آنرا از مالک دامنه به قیمت بسیار هنگفتی خریداری نمایید، زیرا مالک برای فروش نام دامنه هر هزینه ای که بخواهد می تواند درخواست نماید و در برخی موارد دیده شده که این هزینه ها بسیار غیرمعمول و گران می باشند.

چرا باید در زمان مناسب دامنه را تمدید کرد؟

تمدید زمان مناسب نام دامنه نیز اهمیت دارد. چنانچه پیش از تاریخ انقضای دامنه اقدام به تمدید دامنه ثبت شده خود نکنید، دامنه دچار قطعی شده و منقصی میشود و برای ثبت دوباره نام دامنه مجبور به پرداخت حق جریمه سنگین و اتلاف وقت طولانی خواهید شد، البته اگر شانس بیاورید و دامنه بعلت عدم تمدید و آزاد شدن توسط شرکتهای دلال بلافاصله ثبت نگردد. امکان وقوع این مورد، در رابطه با دامنه هایی که نام مناسب دارند و یا رتبه بالا و فعالیت بسیار زیادی دارند بسیار زیاد است.

در برخی مواقع نیز دیر اقدام نمودن نسبت به تمدید دامنه ضرر غیرقابل جبرانی دارد، یعنی ممکن است شرکتی که نام دامنه سایتتان را در آن ثبت نموده اید منتفی شده باشد و به این ترتیب به هیچ وجه امکان تمدید دوباره دامنه وجود نداشته و تمام زحمات شما برای سایتتان به هدر می رود.

نکات مهم در ثبت دامنه سایت

  • ثبت دامین سایت انحصاری است، یعنی زمانی که شما نام دامنه ای برای سایتتان انتخاب می نمایید و آنرا به ثبت می رسانید تا زمان تاریخ انقضا و حذف کامل آن، هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازه استفاده و ثبت آن را ندارد.

  • مدت زمان ثبت دامنه تاثیر بسیار کمی به کسب رتبه بالا در موتورهای جستجو دارد و تاثیر آنچنان بالایی ندارد. این مسئله حتی از جانب مدیران گوگل نیز به صراحت تائید شده است. یعنی چنانچه مدیر یا مسئول یک وب سایت مدت زمان طولانی را برای ثبت دامنه در نظر بگیرد نباید به این دلیل انتظار کسب رتبه بالاتری در گوگل را داشته باشید، زیرا بسیاری از مدیران وب سایتها دلیل انتخاب طولانی مدت برای ثبت دامنه را (بر فرض 60 ماه) صرفا تنها برای نگه اشتن طولانی مدت آن سایت به نام خود در نظر میگیرند.

  • برخی از دامنه ها با پسوندهایی مانند ir نیاز به ارائه مجوز یا مدرک هنگام ثبت دامنه ندارند و تنها ارائه کد ملی کافیست، اما برای ثبت دامنه هایی با پسوند ac.ir  یا co.ir حتما می بایست ابتدا اقدام به ثبت شرکت یا نهاد موردنظرتان کرده و پس از آن اقدام به ثبت دامین و ارائه مجوزهای لازم در زمان ثبت نام دامنه نمایید.
برچسب ها

نام دامنه ثبت دامنه ثبت دامین آزاد شدن دامنه تمدید دامنه Domain چه زمانی برای ثبت دامنه مناسب است؟

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت

تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت

ادامه مطلب
بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

ادامه مطلب
بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

ادامه مطلب
نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید