راهنمای انتخاب دامنه مناسب

دوشنبه , ۱۴ تیر ۱۳۹۵       1395 بازديد         آموزش ها

انتخاب نام دامنه مانند انتخاب نام شرکت می ماند، باید در مورد انتخاب دامنه فکر و تامل زیادی کرد، نام دامنه شما هویت شما را در فضای وب مشخص می کند. یک نام دامنه مناسب علاوه بر متناسب بودن با کسب و کار شما باید یک دامنه آسان باشد.

مراحل زیر به شما برای انتخاب یک نام دامنه مناسب کمک می کند:


1- آسان بودن دامنه

آسان بودن تایپ یک نام دامنه بسیار مهم می باشد. علاوه بر آسان بودن تایپ دامنه اینکه نام دامنه شما املاهای متعددی نداشته باشد، مهم است. داشتن املای متعدد برای یک دامنه ممکن است برای مشتریان پیدا کردن سایت شما کمی دشوار باشد. مانند:    express   و  xpress


2- کوتاه بودن دامنه

اگر نام دامنه شما طولانی باشد احتمال اینکه مشتریان در تایپ نام دامنه شما اشتباه تایپی یا غلط املایی داشته باشند زیاد است. کوتاه و ساده انتخاب کنید.


3- کلمات کلیدی

سعی کنید با استفاده از کلمات کلیدی که معرف و توصیف کننده کسب و کار شماست، نام دامنه خود را انتخاب کنید. برای مثال اگر کسب و کار شما در مورد تعمیر و تعویض شیشه می باشد دامنه های نام GlassRepair.com یا GlassReplacement.com مناسب باشند. کلمات کلیدی که مردم در هنگام جستجو در موتورهای جستجو مانند گوگل از آن ها استفاده می کنند.

این کار به بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو می شود که باعث افزایش ترافیک شما می باشد.


4- متناسب بودن با مکان

اگر کسب و ار شما یک کسب کار محلی است در نام دامنه به این اسم اشاره کنید. مثلا اگر کسب کار شما مربوط به تهران می شود در نامه دامنه خود Tehran استفاده شود. این کار باعث می شود نام دامنه شما در خاطر مشتری بماند.


5- اجتناب از شماره و خط فاصله

تا جایی که می توانید سعی کنید در نام دامنه خود از خط فاصله و اعداد استفاده نکنید. چون علاوه بر اینکه به خاطر سپردن دامنه برای دشوار می شود، موقع دادن آدرس دامنه به کسی احتمال اینکه فرد مقابل به اشتباه بیافتد زیاد است.


6- دامنه به یاد ماندنی
میلیون ها دامنه ثبت شده در دینا وجود دارد، بنابراین داشتن یک نام دامنه ای جذاب و به یاد ماندنی ضروری است. وقتی شما یه نام دامنه جذاب انتخاب می کنید به راحتی در خاطر دیگران می ماند.


7- تحقیق و پژوهش

قبل از ثبت دامنه در مورد آن تحقیق کنید که نام انتخابی شما برند و نام تجاری جای دیگری نباشد. چون علاوه بر رعایت حق کپی رایت بعد ها صاحب آن برند می تواند مدعی دامنه شما باشد.


8- استفاده از یک پسوند دامنه مناسب

ضمیمهها پسوندها، مانند com. یا net در پایان آدرس های وب. این می تواند کاربردهای خاص دارند، بنابراین مطمئن شوید را انتخاب کنید که برای کسب و کار خود را کار می کند. پسوند دامنه های com دور و دور از محبوب ترین، اما می توان آن را به سختی به دست آوردن یک نام دامنه های com کوتاه و به یاد ماندنی به دلیل آن را در اطراف برای مدت طولانی بوده است.

پسوند های دامنه مانند .com یا .net می تواند نشان دهند که این سایت چه کاربردی دارد یا در چه حوزه ای فعالیت دارد. بنابراین قبل از انتخاب پسوند دامنه، از نوع فعالیت خود مطمئن شوید. پسوند .com محبوبترین پسوند در جهان می باشد و به همین دلیل پیداکردن یک نام دامنه مناسب با پسوند .com دشوار می باشد. برخی از دامنه های سطح بالا وجود دارد که تخصصی می باشند و به همین دلیل می توان دامنه های کوتاه و مورد نیاز خود را به راحتی با این پسوند های تخصصی ثبت کرد. پسوند هایی مانند .photography  ، .nyc  و  .guru از این دسته پسوند های تخصصی می باشند. برخی از پسوند های عمومی نیز به شرح زیر می باشد:

.ir دامنه ملی کشور ایران می باشد

.Com یک دامنه جهانی و کلی می باشد
 .COمخفف شرکت، تجارت، و جامعه است
.info مناسب برای سایت های اطلاع رسانی
.net مناسب برای سایت های فنی، و یا سایت هایی برای زیرساخت اینترنت

.org مناسب برای سازمان های غیر تجاری و سازمان های غیرانتفاعی
.bic مناسب برای کسب و کار و یا استفاده تجاری، مانند سایت های تجارت الکترونیک
.me مناسب برای وبلاگ ها، رزومه و یا سایت های شخصی

و ....

نکته: شما لازم نیست برای هر دامنه یک وب سایت راه اندازی کنید، بلکه می توانید یک دامنه و وب سایت اصلی داشته باشید و بقیه دامنه ها را به دامنه اصلی متصل کنید.

9- ایجاد نام تجاری و حفاظت از نام دامنه خود

برای اینکه از نام دامنه خود و نام تجاری خود حفاظت کنید، سعی کنید همه پسوند های مربوط به دامنه خود و همچنین دامنه ها با غلط املایی دامنه خود را خریداری نمایید. این کار علاوه بر اینکه مانع افراد رقیب می شود که از نام دامنه و تجاری شما استفاده کنند، باعث می شود تا مشتریانی که نام دامنه را اشتباه تایپ می کنند باز به سایت شما هدایت شوند.


10- ثبت سریع دامنه

با توجه به قیمت ارزان دامنه ها ، بعد از همه مراحل قبلی و وقتی نام دامنه خود را انتخاب کردید سریعا آن را ثبت کنید. چون هر لحظه امکان دارد شخص دیگری نیز این نام را اتخاب کرده و زودتر از شما به ثبت رساند. برای ثبت دامنه می توانید از این لینک استفاده نمایید. همچنین اگر نیاز داشته باشید برای دامنه خود هاستی تهیه کنید می توانید یک هاست حرفه ای خریداری نمایید.
برچسب ها

خرید دامنه دامنه انتخاب دامنه راهنمای انتخاب دامنه مناسب

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

ادامه مطلب
تاثیر ساب دامین بر روی سئو

تاثیر ساب دامین بر روی سئو

ادامه مطلب
توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

ادامه مطلب
چطور برای کسب و کار خود دامنه‌هایی استراتژیک ثبت کنیم؟

چطور برای کسب و کار خود دامنه‌هایی استراتژیک ثبت کنیم؟

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید
  • ۲۱ تیر ۱۳۹۷ , ۱۹:۴۳

    ممنون بابت مقاله خوبتون. من همیشه موقع خرید دامنه بر سر انتخاب نام دامنه مناسب مشکل داشتم.

  • مدیرسایت

    ۲۱ تیر ۱۳۹۷ , ۱۹:۴۴

    خواهش می کنم دوست عزیز اگر باز سوالی در مورد انتخاب نام دامنه داشتید ما در خدمتیم