چطور برای کسب و کار خود دامنه‌هایی استراتژیک ثبت کنیم؟

پنجشنبه , ۰۴ آذر ۱۳۹۵       1640 بازديد         آموزش ها

چطور برای کسب و کار خود، دامنه‌هایی استراتژیک ثبت کنیم؟

دامنه‌ها به سبب بازارِ رقابتی و رو به رشدی که دارند، غالباً با عنوان «املاکِ اینترنتی» از آن‌ها یاد می‌شود. درست مثل خانه‌ها، برخی خواهان دارند درحالی که بعضی دیگر به چشم نمی‌آیند. پیداکردنِ یک دامنه‌ی دردسترس، ارزشمند و مرتبط برای موفقیت در فضای وب مهم است و دقیقاً به همین خاطر است که جستجوی دامنه و ثبت یک دامنه نیازمند استراتژی است. بیایید با هم به تعدادی از روش‌هایی که پیداکردن و ثبت دامنه برای کسب و کار دلخواهتان را آسان می‌کنند، نگاهی بیندازیم:

از دامنه‌ی کوتاه و ساده استفاده کنید

این استراتژی بسیار واضح است، با این حال ثبت یک دامنه‌ی کوتاه که همه آن را به خوبی به یاد آورند، به اندازه‌ای که فکر می‌کنید آسان نیست! درنظر داشته باشید که استفاده از لغات و کاراکتر‌های کمتر در نام دامنه‌ی شما، احتمال اینکه مشتریانتان آن را صحیح بنویسند و سایت شما را راحت‌تر پیدا کنند، افزایش می‌دهد. ممکن است این روش نیازمند اندکی خلاقیت باشد اما ارزش آن را دارد که برای پیداکردنِ آن وقت بگذارید.

 

دامنه‌ای را پیدا کنید که با نوع کسب و کار شما سازگار باشد

صدها دامنه‌ی ویژه برای صنایع، مکان‌ها و سلایق گوناگون وجود داشته و یا در آینده‌ی نزدیک در دسترس خواهد بود. انتخاب دامنه‌هایی مثل .guru ، .photography یا .bike به بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا قبل از کلیک‌کردن بر روی ویسایت شما بدانند که در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید. هر روز دامنه‌های جدیدی در دسترس قرار می‌گیرند و این امر، شانس شما در پیداکردنِ یک دامنه‌ی خوب برای کسب و کارتان را بالا می‌برد.

 

پسوندهای مختلف دامنه‌ی خودتان را ثبت کنید

پسوند دامنه بخشی از دامنه است که بعد از «نقطه» می‌آید و به عنوان دامنه‌ی سطح بالا(به اختصار TLD) نیز شناخته می‌شود. رایج‌ترین TLDهایی که شما می‌بینید عبارتند از:

.com

یکی از شناخته‌شده ترین دامنه‌های موجود در وب که مخفف واژه‌ی Commercial به معنای تجاری است. کاربرد‌های گسترده و متداول بودن این دامنه موجب شده‌است که بسیاری از شرکت‌های تجاری و غیرتجاری از این دامنه استفاده نمایند.

.net

این دامنه مخفف واژه‌ی Network به معنای شبکه است. معمولاً توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

.info

این دامنه که مخفف واژه‌ی Information به معنای اطلاعات است، معمولاً برای سایت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نوعی با امر اطلاع‌رسانی کار دارند.

.biz

این دامنه که مخفف واژه‌ی Business به معنای تجارت است. معمولاً توسط سازمان‌ها و مؤسسات مرتبط با کسب و کار و همچنین تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

.org

این دامنه که مخفف واژه‌ی Organization به معنای سازمان یا تشکیلات است معمولاً توسط مؤسسات و سازمان‌های غیرانتفاعی که غالباً فعالیت غیرتجاری(یا حتی تجاری) دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

.ir

این دامنه مخصوص ایران می باشد و مخفف کلمه iran می باشد. معمولا سایت های ایرانی سعی دارند از این نام دامنه برای کسب و کار و سایت خود استفاده کنند.

این پسوندها می‌توانند شرکت و کسب و کارتان را تعریف کرده و گاهی اوقات موقعیت مکانی آن را برای بازدیدکنندگان قابل تشخیص کنند.

خریدن نام دامنه‌ با پسوندهای مختلف، ایده‌ای است که همیشه به کارتان می آید. فرض کنید شما دامنه‌ی دلخواهتان را فقط با پسوند .com ثبت کردید، رقیبان شما می‌توانند به راحتی با انتخابِ نام دامنه‌ی شما و ثبت آن با پسوندهای .net یا .info مشتریان بالقوه‌ی شما را به سایت خودشان منتقل کنند. فکرِ ترسناکیه، مگه نه؟!

دامنه‌ی خودتان را به دید یک ملک ببینید. اگر خانه‌ی شما دامنه‌ی وبسایتتان با پسوند .com باشد، و تمام پسوندهای دیگر، زمین‌های اطراف این خانه باشند، آیا نمی‌خواهید با یک سرمایه‌گذاری کوچک همه‌ی زمین‌های اطراف را خریداری کنید تا بازدیدکنندگان، سریع‌تر شما را پیدا کنند؟

 

املا‌های غلطِ دامنه‌یتان را فراموش نکنید!

به راحتی ممکن است نام یک دامنه را اشتباه وارد کنید، حتی اگر از کلمات و کاراکترهای معمولی تشکیل شده باشد. اگر یک املای غلط رایج برای دامنه‌ی خود سراغ دارید، آن را نیز ثبت کنید. اگر چیزی به نظرتان نمی‌رسد از ابزارهای تولید غلط املایی استفاده کنید. به عنوان مثال:

املای معمولی:  LandscapeExpert.com

اشتباه رایج املایی: LansdcapeExpert.com  یا LandscapExpert.com

یادتان نرود که رقبا منتظر کوچک‌ترین فرصتی هستند تا از آن برعلیه شما استفاده کنند و ممکن است بعضی از آن‌ها حتی دامنه‌های مشابه نامِ دامنه‌ی شما را ثبت کنند تا حواس مشتریان را پرت کرده و آن‌ها را به سمت خودشان بکشانند. برای جلوگیری از این موارد، دامنه‌هایی را که ممکن است مشتریان با دامنه‌ی شما اشتباه بگیرند را هم ثبت کنید. با این کار، شما آن‌ها را از نسخه‌های مشابه یا با غلط املایی، به دامنه‌ی وبسایت اصلی خود می‌فرستید و هیچکس را از دست نمی‌دهید.

 

دامنه‌های جغرافیایی را بررسی کنید

یک دامنه‌ی جغرافیایی، دامنه‌ای است که شامل موقعیت مکانی کسب و کار شما و یک کلمه‌ی کلیدی برای توصیف آن است به عنوان مثال SanDiegoLandscaper.com . بسیاری از کسب و کار ها موقعیت مکانی ویژه‌ای دارند و به همین دلیل است که ثبت یک دامنه‌ی جغرافیایی برای آن‌ها می‌تواند بسیار سودمند باشد. وقتی شما دامنه‌ای را ثبت می‌کنید که هم شامل موقعیت کسب و کارتان و هم یک کلمه‌ی کلیدی برای توضیح آن است، در واقع از همان دو چیزی استفاده می‌کنید که مشتریان شما برای جستجوی وبسایت شما در گوگل به کار می‌برند. به عنوان مثال به موارد زیر توجه کنید:      

                 موقعیت مکانی: استان، منطقه، شهر، شهرک یا همسایگی

                 کلمات کلیدی قوی: صنعت کسب و کار، خدمات، بازاریابی جاویژه، تخصص و یا محصول

در واقع دامنه شما تاثیری بر سئو سایت شما نیز می گذارد که می توانید در این ارتباط مقاله تاثیر نام دامنه بر سئو سایت را مطالعه نمایید.

بازارهای ثانویه و دامنه‌های ثبت‌شده را نیز در نظر داشته‌باشید

اگر بعد از جستجوی دامنه یک نام خوب برای دامنه‌ی خود پیدا کردید اما متوجه شدید که قبلاً توسط فرد دیگری ثبت شده‌است، هنوز دلسرد نشوید! سرویس‌دهنده‌های مختلفی در زمینه‌ی خرید و مزایده‌ی دامنه وجود دارند که می‌توانند شما را به دامنه‌ی دلخواهتان برسانند حتی اگر قبلاً ثبت شده‌باشد. اگر چه به نظر می‌رسد که هزینه‌ی آن از ثبت یک دامنه‌ی معمولی بیشتر باشد، ولی اینکار یک سرمایه‌گذاری است که به طور قابل‌توجهی برای کسب و کار شما مفید است.

شما هم می توانید همین حالا اقدام به ثبت دامنه برای کسب و کار خود بکنید. اگر باز هم در انتخاب نام دامنه برای کسب و کار خود مردد هستید به قسمت راهنمای انتخاب دامنه مناسب بروید تا تصمیم بهتری برای انتخاب نام دامنه خود بگیرید.
برچسب ها

انتخاب دامنه دامنه مناسب، ثبت دامنه، استارت آپ، Domain startup جستجوی دامنه چطور برای کسب و کار خود دامنه‌هایی استراتژیک ثبت کنیم؟

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

نیم سرور یا DNS چیست؟

نیم سرور یا DNS چیست؟

ادامه مطلب
توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

ادامه مطلب
چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

ادامه مطلب
راهنمای انتخاب دامنه مناسب

راهنمای انتخاب دامنه مناسب

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید