دامنه فارسی

یکشنبه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۵       1324 بازديد         آموزش ها

نام های دامنه های بین المللی یاIDN  یا نامهای دامنه چندزبانه (Multilingual Domain Names) به دامنه هایی اشاره می کند که کاراکترهایی غیر از انگلیسی را شامل می شوند، و دامنه فارسی یک نمونه از دامنه های بین المللی (چندزبانه) است.

مطمئناً شما هم دامنه های فارسی را در دنیای مجازی دیده و یا شنیده اید. منظور از دامنه فارسی، دامنه ای است که کاراکتر های آن به حروف الفبای فارسی نوشته شده باشد.

در سال 2001 ICANN صراحتا اعلان کرد  که:

این مساله مهم است که اینترنت برای استفاده افرادی که از کاراکترهای غیر اسکی ASCII استفاده میکند نیز گشوده شود

 

در حال حاظر امکان ثبت دامنه های فارسی با پسوند ir. وجود ندارد. و امکان ثبت دامنه با نوشتار فارسی با پسوندهایی مانند ( .com .info .net .org .asia .bio .cc و ...) وجود دارد. البته همانطور که گفته شد فعلا  امکان ثبت دامنه های فارسی با پسوند ir. وجود ندارد.

می دانید که تقریبا همهٔ کاربران فعلی اینترنت در ایران در حدی به زبان انگلیسی آشنایی دارند که بتوانند به راحتی از دامنه‌های نوشتاری لاتین استفاده کنند و نیازی به استفاده از دامنه‌های فارسی را احساس نکنند. به این نکته دقت کنید که برای داشتن یک سایت فارسی نیازی نیست که لزوما دامنه فارسی داشته باشید.

اما یک سوال پیش می آید و آن اینکه، چه دلیل و اهمیتی دارد که دامنه خود را به زبان فارسی ثبت نماییم؟

می توان گفت اهمیت اول این موضوع در این است که از نام دامنه کاملا واضح می باشد که سایت مربوطه یه سایت فارسی زبان می باشد و در شناساندن زبان فارسی به جهانیان نیز تاثیر دارد. و بیانگر ملیت ما ایرانیان خواهد بود، همچنین استفاده از نام دامنه فارسی باعث خواهد شده به آسانی نام و آدرس دامنه خود را به دیگران بدهیم، البته این نکته نیز وجود دارد که تا مردم با این دامنه ها آشنا شوند طول می کشد و در ابتدا باید به همه گفت که دامنه به فارسی تایپ می شود.  به طور مثال فرض کنید می خواهید سایتی برای به نام "حسین" ایجاد نمایید، بهترین راه برای انتخاب نام دامنه این سایت، دامنه ای مرتبط با نام حسین باشد و حالا بخواهید این نام را به صورت الفبای انگلیسی "hosein" یادداشت نمایید. حال وقتی که می خواهید آدرس سایت خود را به کسی بدهید دامنه شما "حسین دات کام" هست، ممکن است کاربر شما سایت را به صورت "hoseyn" یا "hossein" جستجو کند اما وقتی دامنه شما به زبان نوشتاری فارسی ثبت می شود کاربر به سادگی با نگارش دامنه "com.حسین" به سایت شما هدایت خواهد شد.

از مزایای دیگر ثبت دامنه فارسی، تاثیر نام دامنه بر روی سئو سایت شما می باشد و به این دلیل که نام دامنه شما به همان شکل نوشتاری در سایت شما استفاده می شود وقتی در موتورهای جستجوگر، جستجو می شود دارای ارزش بالایی خواهد بود. البته در آموزش تاثیر نام دامنه بر روی سئو سایت این موضوع کامل بحث شده است.

همچنین دامنه های فارسی را می توان با پسوند دامنه .ایران نیز می توان ثبت کرد. سامانه دامنه‌های فارسی تحت عنوان .ایران به عنوان یکی از پیشرفته‌ ترین سامانه‌های موجود IDN در جهان مورد تحسین و استقبال بین‌المللی قرار گرفته است. این پسوند از طریق مرکز ثبت دامنه کشوری ایران یا همان ایرنیک قابل ثبت می باشد.

دامنه هایی ممنوعه تحت .ایران

دامنه های زیر به عنوان دامنه های ممنوعه و غیر قابل ثبت معرفی شده اند که کاربران می بایست در هنگام ثبت ، به آن ها توجه کنند که مجاز به ثبت دامنه های فارسی با عناوین زیر نیستند:

آی‌پی (IP)، ایمیل (EMAIL)، پست‌الکترونیک (EMAIL)، رسا (RASA)، شبکه (NET)، کیست (WHOIS)، وب‌سایت (WEBSITE)، وبگاه (WEBGAH)، هاست (HOST)، هاستینگ (HOSTING)

بر اساس این ۱۰ مورد، ثبت دامنه ای به صورت هاست.ایران یا شبکه.ایران، جایز نیست.
برچسب ها

خرید دامنه دامنه فارسی ثبت دامنه whois دامنه فارسی

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

تنظیم DNS دامنه ir

تنظیم DNS دامنه ir

ادامه مطلب
تفاوت هاست و دامنه چیست؟

تفاوت هاست و دامنه چیست؟

ادامه مطلب
تاثیر ساب دامین بر روی سئو

تاثیر ساب دامین بر روی سئو

ادامه مطلب
راهنمای انتخاب دامنه مناسب

راهنمای انتخاب دامنه مناسب

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید
  • سعید

    ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ , ۱۲:۰۹

    بسیار عالی

  • مدیرسایت

    ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ , ۱۱:۴۹

    خواهش میکنم