تفاوت هاست و دامنه چیست؟

یکشنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۵       2316 بازديد         آموزش ها

اگر شما به تازگی می خواهید وارد حوزه وب شوید بهتر است بدانید دامنه چیست و چه تفاوتی با هاست دارد.هاست به فضایی گفته می‌شود که داده‌ها و کدهای وب‌ سایت شما بر روی آن قرار می‌گیرند. در واقع، هاست ميزبانی سايت شما در فضای اینترنت است و سايت شما از هاستی كه خريداري كرده ايد استفاده مي كند. هاست در واقع قسمتی از یک سرور است که اطلاعات و فایل های سایت شما بر روی این سرور قرار می گیرد و بعد از اینکه دامنه شما با هاست ست شد، وقتی شخصی آدرس دامنه شما را در مرورگر تایپ می کند، اطلاعات سایت شما نظیر کدها، عکس ها، فیلم ها و ... از هاست فراخوانی شده و در مرورگر نمایش داده می شود. ارسال و دریافت ایمیل های سایت نیز از طریق فضای هاستینگ صورت میگیرد. (هاست ها معمولا سیستم عامل های مختلفی دارند که اصولا ویندوز یا لینوکس می باشند) پس با این توصیفات به آدرس سایت ها دامنه می گویند.

در یک تعریف کلی، دامنه، دامین یا دومین (domain) به نامی گفته می‌شود که وب ‌سایت ها از طریق آن قابل دسترس می باشند. مانند  www.shetabhost.netکه دامنه آن  shetabhost.netمی باشد.

دامنه ها از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. برخی پسوندهای رایج عبارت اند از : com , ir , net , org , info و ... خوب با این توصیفات فرق بین .com .net .ir و ... در چیست؟ هریک از پسوند های دامنه معنای بخصوصی دارند. برای مثال .org معرف سایت های سازمانی یا غیرانتفائی می باشد یا .ac.com و .ac.ir معرف دانشگاه ها و موسسات آموزشی می باشند و به همین ترتیب هر پسوند ویژگی های سایت مربوط به آن دامنه را به نوعی معرفی می کند. به پسوند دامنه tld نیز گفته می شود. در ثبت دامنه ها هیچ محدودیتی برای هر فرد وجود ندارد ولی دامنه ها را کسی که زودتر اقدام به ثبت آن نماید، به نام او ثبت می شود. شما قبل از ثبت دامنه ابتدا باید نگاه کنید که این دامنه به اسم شخصی هست یا نه، شما با هویز (whois) گرفتن از دامنه می توانید متوجه شوید که دامنه آزاد است یا نه و اگر آزاد نیست به مشخصات دامنه چیست اسم چه کسی می باشد. سپس اقدام به ثبت دامنه آزاد نمایید. در وقاع هویز دامنه مشخصات صاحب آن را نمایش می دهد.  قیمت دامنه ها با توجه به پسوند هایشان متفاوت می باشد و قیمت هاست با توجه به امکاناتی مانند: فضا، پهنای باند، تعداد دیتابیس، تعداد اکانت ایمیل، و ... متفاوت می باشد.

برای ثبت دامنه و خرید هاست می توانید از سایت هایی که اقدام به ثبت دامنه یا فروش هاست می نمایند اقدام نمایید. یکی از این سایت ها شتاب هاست می باشد.

در واقع هاست و دامنه دو مبحث جدا از هم و مستقل می باشند ولی در عملکرد کاملا مکمل یکدیگر می باشند.
برچسب ها

ثبت دامنه خرید هاست هویز whois هویز دامنه مشخصات دامنه تفاوت هاست و دامنه چیست؟

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

ادامه مطلب
تاثیر نام دامنه بر روی سئو سایت

تاثیر نام دامنه بر روی سئو سایت

ادامه مطلب
تنظیم DNS دامنه ir

تنظیم DNS دامنه ir

ادامه مطلب
دامنه فارسی

دامنه فارسی

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید