جستجوی دامنه

جمعه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۶       1158 بازديد         مقالات

اولین و بعبارتی اصلی ترین مرحله در ساخت یک وب سایت قدرتمند که در موفقیت های آتی آن نیز بسیار تاثیرگذار است انتخاب یک نام دامنه مناسب و سپس ثبت دامنه در یک شرکت معتبر می باشد. اگر نام دامنه یا دامین سایت به درستی انتخاب نگردد، چنانچه در سئو، تولید محتوا و طراحی سایت بخوبی عمل کنید، آن رتبه موردنظری که میتواند خیلی بهتر باشد را در جستجوی گوگل کسب نخواهید آورد. از کارتهای ویزیت تا بنر و پیامکهای تبلیغاتی، این نام دامنه سایت است که معرف وب سایتتان بوده و تا انتهای مسیر با شما خواهد ماند،  بنابراین هراندازه در انتخاب و ثبت نام دامنه دقت شود حرفه ای بودن وب سایت را به کاربران اثبات خواهد کرد.

نام دامنه یا Domain name آدرسی است که برای وب ساییتان انتخاب می کنید و هر اندازه کوتاهتر باشد بیشتر در خاطر کاربران اینترنتی قرار گرفته و ارزش و اعتبار بالاتری دارد (نام دامنه می تواند از 3 کلمه تا نهایت 63 کلمه انتخاب و به ثبت برسد). پسوندهای نام دامنه گوناگون است و بر اساس اهداف سایت انتخاب میشود اما رایج ترین پسوندها به شرح زیر می باشند:

 • net: مخفف کلمه بوده Network و معرف وب سایتهای شبکه ای می باشد.
 • com: مخفف کلمه بوده Commercial و معرف وب سایتهای تجاری می باشد.
 • org: مخفف کلمه بوده Organization و معرف وب سایتهای سازمانی می باشد.
 • co: مخفف کلمه بوده Company و معرف وب سایتهای شرکتی می باشد.
 • ir: مخفف کلمه بوده Iran و معرف وب سایتهای ایرانی می باشد.
 • و بسیاری پسوند های دیگر که برای تخصص های مختلف استفاده می شود.

برای مثال در آدرس سایت www.shetabhost.net نام دامنه shetabhost است و پسوند آن net نشان از شبکه ای بودن این وب سایت می دهد.

نکات مهم در ثبت دامنه سایت :

 • در زمان انتخاب نام دامنه سایت حتما باید توجه کنید که این دامنه قبلا توسط سایت یا شرکتی ثبت نشده باشد و به عبارتی دامنه انتخاب شده آزاد باشد.
 • بهترین نام دامنه آن است که با استفاده از کلمات کلیدی ساخته شود. در ساخت نام دامنه تنها باید از اعداد، حروف و (–) استفاده کرد. یک نام دامنه ناخوانا و بی مفهوم ممکن است سایت شما را نامعتبر یا جعلی جلوه دهد.
 • برای انتخاب نام دامنه می توانید از ابزار پیشنهاد دامنه که توسط شتاب هاست طراحی شده است استفاده نمایید.
 • ثبت دامنه در شرکتهای معتبر بسیار حائز اهمیت است. چنانچه پس از گذشت زمان نیازمند تمدید دامنه باشید اما شرکتی که ثبت دامنه را برایتان انجام داده در دسترس نباشید دیگر به هیچ وجه قادر به تمدید مجدد دامنه نخواهید بود.

روش های جستجوی دامنه ثبت شده چگونه است؟

معمولا پیشنهاد میشود که جستجوی دامنه های ثبت شده توسط ابزارهای تخصصی و وب مسترهای حرفه ای انجام گیرد تا از آزاد بودن دامین اطمینان کامل کسب نمایید، زیرا اگر نام دامنه ای که انتخاب می نمایید قبلا ثبت شده باشد امکان استفاده مجدد آن را ندارید. جستجوی دامنه شما در اینترنت شاید بتواند لیست فراوانی از دامین های ثبت شده یا دامین هایی که به تازگی آزاد شده اند را ارائه دهد، اما برای کسب اطمینان بیشتر از شرکتهای مشاوره با اعتبار و از طریق ابزارهای جستجوی دامنه سایت که معمولا رایگان و بسیار آسان و سریع هستند می توان از آزاد بودن یا آزاد بودن یک دامنه مطلع شد.

ابزار هویز شتاب هاست  ابزار ایگان بسیار معتبر و سریعی برای جستجوی دامنه آگاهی از آزاد بودن یا آزاد نبودن نام دامنه موردنظرتان است که اطلاعات کاملی را به شما ارائه خواهد داد. کافیست وارد سایت whois.shetabhost.net شوید سپس در کادر "جستجو کنید" نام دامنه موردنظرتان را وارد نمایید. چنانچه این دامین قبلا ثبت شده باشد یا آزاد باشد، این ابزار به سرعت اطلاعات را به شما نمایش خواهد داد، در آن زمان چنانچه دامنه انتخابی شما آزاد بود می توانید نسبت به ثبت آن اقدام نمایید. نام دامنه بر اساس انواع مختلف از 1 الی 10 سال قبل ثبت هستند و پس از پایان دوره می توانید مجددا آنرا ثبت نمایید.

اطلاعاتی که در whois نمایش داده میشود به چه معناست؟

Whois مانند یک آرشیو اطلاعاتی عمل میکند به این معنا که هر شخصی که دامنه ای را در اینترنت ثبت نماید کلیه اطلاعات و آمار آن در هویز دامنه ذخیره و نگهداری خواهد شد. به این ترتیب می توانید مشخصات دامنه مانند: نام صاحب امتیاز دامنه (Domain Holder)، شناسه کاربری مدیر دامنه (holder-c)، شناسه ادمین اداری دامنه (admin-c)، شناسه مسئول فنی دامنه (tech-c)، DNS های متصل شده به دامنه(name server)  ، تاریخ انقضا دامنه (expire-date)، آخرین بروزرسانی(last-update) ، آدرس کامل صاحب امتیاز دامنه و رابط های آنها (address)، شماره تلفن (phone) و... را دریافت نمایید. این اطلاعات در هویز توسط مالکین قابل تغییر، ویرایش و حتی مخفی سازی جهت حفظ امنیت نیز می باشد. چنانچه اطلاعات از سوی مالک مخفی نباشد کلیه مشخصات دامنه ثبت شده برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده می باشد.

 

پس از آنکه که جستجوی دامنه موردنظرتان را در هویز انجام می دهید براساس وضعیت آن دامنه ممکن است کلمات مختلفی به شما ارائه شود از جمله:

 • Available: این کلمه نشان دهنده این است که نام دامنه موردنظر شما تا به حال ثبت نشده است و شما اولین شخصی هستید که برای ثبت آن اقدام میکنید.
 • Available Previously registered: این کلمه نشان میدهد که دامنه قبلا ثبت شده بود اما به علت عدم تمدید مالک سایت مجددا آزاد گشته است و بنابراین شما قادر به ثبت هستید.
 • Registered: در این وضعیت دامنه موردنظر شما قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده است و تا زمانی که مالک اقدام به تمدید نکند شما قادر به ثبت نخواهید بود. این قسمت به وضعیتهای گوناگونی تقسیم میشود که هرکدام نشان دهنده درجه فعالیت یا عدم فعالیت دامنه ثبت شده است.

دامنه ای که ثبت شده است تا چه مدت پس از پایان دوره می توانید مجددا آنرا ثبت کنید؟

یک دامنه بعد از گذشت 2 الی 5/2 ماه بعد از ثبت، چنانچه مجددا توسط مالک تمدید نشود برای عموم آزاد خواهد شد و کسی که به ثبت مجدد آن دامنه اقدام نماید بعنوان مالک قانونی محسوب میشود. هر دامنه ای نهایتا تا مدت 1 ماه قابل تمدید مجدد برای مالک بدون پرداخت جریمه است، چنانچه مالک بخواهد پس از این دوره اقدام به تمدید نماید دامنه قفل شده و تنها برای مالک آنهم به شرط پرداخت یک جریمه زیاد امکان ثبت دامنه را مجددا خواهد داشت، اما اگر این عمل در این بازه زمانی نیز صورت نگیرد دامنه وارد دوره Pending_Delete خواهد شد یعنی این نام دامنه به هیچ عنوان امکان تمدید برای مالک ندارد و از این دوره آزاد محسوب میشود.

برای یک مسیر موفق باید شروع قدرتمندی داشته باشید. هنگامی که قصد راه اندازی یک وب سایت را دارید تحقیق و زمان زیادی برای انتخاب نام دامنه سایتتان صرف کنید، تخصص و تجربه را فدای هزینه نکنید و برای انتخاب و ثبت دامنه سایتتان از ابزارهای معتبر و متخصصین این حرفه استفاده نمایید تا ضرر یا مشکلی را متحمل نشوید.
برچسب ها

جستجوی دامنه ثبت دامنه نام دامنه domain whois هویز دامنه پیشنهاد دامنه جستجوی دامنه

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

بازار داغ خرید و فروش دامنه در جهان

ادامه مطلب
بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

بازار داغ خرید و فروش دامنه در ایران

ادامه مطلب
نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

نکاتی در مورد تامین امنیت نام دامنه

ادامه مطلب
وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

وقتی یک دامنه در حال انقضا است، چه کار بکنیم؟

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید
 • ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ , ۰۲:۳۹

  ممنون مطلب عالی بود

 • مدیرسایت

  ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ , ۱۲:۳۵

  خواهش می کنم دوست عزیز ما مقالات زیاد دیگری نیز در مورد دامنه در سایت داریم که می تونید اونا رو هم مطالعه کنید