توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

یکشنبه , ۰۴ مهر ۱۳۹۵       1972 بازديد         آموزش ها

همه‌ی ما لیست‌های بسیاری از نام‌گذاری‌های احمقانه در استارتاپ‌ها را دیده‌ایم، که بسیاری بر اساس روندهای موقتی ایجاد شده‌اند. نام‌هایی همچون  Bitly, Borkly, Barnly, Molestly, Strinkingly, Happily, Crappily, Maply, Morply, Dottly که باعث می‌شوند بفهمیم این مشکل در سیلیکون ولی نیز وجود دارد...و ادامه‌ی این روند نگران‌کننده خواهد بود.اگرچه استارتاپ‌ها تلاش بسیاری می‌کنند تا نام‌هایی و دامنه هایی انتخاب کنند که به چشم آمده و همچنین نشان‌دهنده توانایی‌شان در نوآوری نیز باشد، اما در اغلب موارد این رویکرد فقط به اسامی خنده‌دار و گیج‌کننده منجر می‌شود.

مهم تر اینکه، نام‌هایی را انتخاب می‌کنند که بدون داشتن بودجه‌ی کلان، برندینگ آنها بسیار سخت خواهد بود. Laurel A. Sutton مشاور انتخاب نام از شرکت Catchword Brand Name Development می‌گوید:

"فکر می‌کنم افراد گاهی فقط می‌خواهند غیرعادی به نظر برسند، چون این همان چیزی‌ست که استارتاپ‌ها باید انجام دهند. آنها علاقه دارند نشان دهند خلاق و متفاوت بوده، و از اصول رایج استفاده نمی‌کنند. آنها همه‌ی آن چیزی هستند که کسب و کارهای بزرگ سنتی نیستند."

بسیاری از مشکلات نام برندها نتیجه‌ی کمبود عمومی است که در دامنه‌های .com ایجاد گردیده است. این موضوع را در کنار عطش برای متفاوت بودن قرار دهید، تا متوجه شوید چرا استارتاپ‌ها به سمت انتخاب‌های عجیب برای نام‌شان می‌روند. بعضی شرکت‌ها که از .com ناامید شده‌اند، به سراغ پسوندهایی همچون ly، lee و li را می‌روند.

در واقع، نوآوری تمرکز اصلی استارتاپ‌های نسل آینده است، اما بنظر می‌رسد مرز باریکی بین یک برند عالی بودن و یک نام مسخره برای کسب و کارهای نوپا وجود دارد.

 

پسوندهای .me و .io

جامعه‌ی استارتاپی شاهد افزایش چشمگیری در استفاده از پسوند .io مخصوصا در فضای فناوری بوده است. از دیدگاه یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، این پسوند یک انتخاب معقول می‌باشد. در دنیای برنامه‌نویسان، .io مخفف input/output یا ورودی/خروجی است، مفهومی تکنیکی که برای افراد غیرفنی خیلی مناسب نیست. یک ccTLD (پسوند دامنه‌ی مخصوص کشورها) دیگر در همین حوزه که می‌توان بعنوان جایگزین در نظر گرفت، .me است.

دامنه‌های me بعنوان ابزاری عالی برای شخصی‌سازی و برندینگ شخصی شناخته می‌شوند. این پسوند همچنین به استارتاپ‌ها یا برندهای شخصی این توانایی را می‌دهد تا نسبت به دامنه‌های استاندارد همچون .com کوتاهتر وجذاب‌تر باشند.

در نظر داشته باشید، حتی شرکتهایی همچون گوگل، وردپرس و فیسبوک دامنه‌های .me خود را برای کوتاه‌کننده‌ی لینک‌هایشان ثبت نموده‌اند. این ثابت می‌کند "کوتاهتر، جذاب‌تر است"، و باید شعار اصلی شما در زمان انتخاب نام برند و دامنه برای کسب و کار خود باشد.

 

روندهای نام دامنه

در نهایت، بسیاری از بنیان‌گذاران کسب و کارها از خود می‌پرسند "راحت‌ترین راه‌حل برای انتخاب نام دامنه‌ای که مسائل برندینگ را در کنار تمرکز بر شخصی‌سازی پوشش دهد، چیست؟". تعدادی از استارتاپ‌ها نام خود را با یک لغت توصیف‌کننده جفت می‌کنند، که بصورت خلاصه نوع فعالیت‌شان را توضیح می‌دهد (یا حداقل صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند را مشخص می‌نماید). مثلا یک شرکت نرم‌افزاری بنام Clara با انتخاب claralabs.com بعنوان دامنه اصلی خود، از همین روش استفاده نموده است. جفت کردن برند خود با یک توضیح کوتاه و قابل تشخیص که در مورد محصولات یا خدمات شماست، راهی مناسب برای تمایز نام، جلوگیری از فراموشی توسط مشتری، و همچنین عدم اشتباه گرفته شدن با نام‌های مشابه خواهد بود. هر دامنه ای برای سایت خود و استارتاپ خود انتخاب کردید می توانید با جستجوی دامنه خود مطمئن شوید که شخص دیگری آن را قبلا ثبت نکرده است.

 

کلید اصلی، شفافیت است

در کنار شخصی‌سازی، شفافیت وجه مهم دیگری در زمان گزینش نام و دامنه‌ی یک شرکت به حساب می‌آید. به عبارت دیگر، با گنجاندن یک کلمه کلیدی یا چیزی مرتبط با محدوده‌ی فعالیت‌تان در آدرس URL، در حقیقت به مشتری‌های بالقوه اجازه می‌دهید متوجه شوند شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد.

این موضوع همچنین فوایدی برای سئو (بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو) نیز دارد؛ چراکه به موتورهای جستجو بصورت مستقیم اعلام می‌کند که وب سایت شرکت شما روی چه موضوعی تمرکز دارد. البته در این مورد، مهم است که ناخواسته اقدام به استفاده افراطی از کلمات کلیدی مرتبط نکنید، چرا که توسط موتورهای جستجو جریمه خواهید شد. در این رابطه آموزش تاثیر نام دامنه بر روی سئو سایت را حتما مطالعه کنید.

یک نام شرکت قابل برند شدن، لزوما همیشه با یک دامنه‌ی .com زیبا شروع نمی‌شود. صدها پسوند دامنه‌ی جدیدی وجود دارند، که در دسترس و قابل ثبت هستند، همچون .me ، به خاطر داشته باشید استارتاپ‌ها گزینه‌های بیشتری برای ساخت یک برند آنلاین هوشمندانه دارند.

به این موضوع دقت کنید که بعد از انتخاب دامنه مناسب برای کسب و کار یا استارت آپ خود حتما باید یک میزبان خوب و هاست حرفه ای انتخاب نمایید.
برچسب ها

انتخاب دامنه دامنه مناسب دامنه زیبا استارت آپ Domain startup توصیه‌هایی برای انتخاب نام دامنه استارتاپ

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

راهنمای انتخاب دامنه مناسب

راهنمای انتخاب دامنه مناسب

ادامه مطلب
تاثیر ساب دامین بر روی سئو

تاثیر ساب دامین بر روی سئو

ادامه مطلب
تنظیم DNS دامنه ir

تنظیم DNS دامنه ir

ادامه مطلب
چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید