اشتباه تی پی لینک در تمدید نام دامنه و به مخاطره افتادن احتمالی امنیت کاربران روترهای این برند

سه شنبه , ۱۵ تیر ۱۳۹۵       1199 بازديد         اخبار

در گذر سال ها، شرکت های سازنده روتر تلاش داشته اند تا پیکربندی و تنظیمات اولیه جهت اتصال به اینترنت را بهبود بخشیده و ساده تر کنند. در حالی که در برخی روترها هنوز می توان توسط SSH چنین کاری انجام داد، بیشتر کاربران ترجیح می دهند تا به سراغ رابط کاربری گرافیکی که از سوی سازنده روتر آماده شده بروند و به شکلی ساده و مرحله به مرحله، تنظیمات اولیه را انجام دهند.

در این بین، مدتی پیش شرکت «TP-Link» دست به ابتکاری تازه زد تا باز هم انجام تنظیمات اولیه روتر را ساده تر نماید. به این شکل که کاربر نیاز نداشته باشد برای اتصال به مودم و وارد شدن به تنظیمات آن، در مرورگر خود یک شماره و آدرس IP وارد کند. بلکه به شکلی کاملاً ساده، یک آدرس وب سایت را در مرورگر وارد کرده و به صفحه مدیریت روتر دسترسی پیدا کند. آدرس اینترنتی یا همان دامنه شرکت تی پی لینک برای مودم هایش، «tplinklogin.net» بود.

حال ماجرای جالبی رخ داده است. با توجه به سوابق whois، گویا کارمندان شرکت تی پی لینک فراموش کرده اند این دامنه را تمدید کنند و مدت اعتبار آن برای کمپانی یاد شده در انتهای ماه مه سال جاری به اتمام رسیده است!

کاربران روترهای تی پی لینک، دیگر نمی توانند توسط دامنه tplinklogin.net به صفحه تنظیمات روتر خود وارد شوند. حال که این مطلب را می خوانید، در صورت وارد شدن به همین آدرس می بینید که نوشته شده این دامنه شاید برای فروش موجود باشد. گویا دامنه به شرکتی استرالیایی به نام Above.com تعلق گرفته که اکنون می خواهد آن را به فروش برساند.

تصور کنید که این آدرس در اختیار یک گروه هکر قرار می گرفت. به این صورت خطر بزرگی کاربران را تهدید می کرد و به راحتی می شد روی سیستم آنها، نرم افزارهای مخرب بارگذاری کرد. باید دید شرکت تی پی لینک اقدام به خرید دوباره این دامنه خواهد کرد یا خیر.

منبع: دیجیاتو
برچسب ها

تمدید دامنه whois اشتباه تی پی لینک در تمدید نام دامنه و به مخاطره افتادن احتمالی امنیت کاربران روترهای این برند

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

نام دامنه وب سایت خود را با اموجی مورد علاقه تان ثبت کنید

نام دامنه وب سایت خود را با اموجی مورد علاقه تان ثبت کنید

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید
  • ۲۹ تیر ۱۳۹۷ , ۰۹:۵۲

    سلام. چطور میتونم برای برندم دامنه تعریف کنم و اون دامنه رو بعدا تمدید کنم؟ منظورم دامنه‌ای هست که کاربران رو جذب کنه

  • مدیرسایت

    ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ , ۱۵:۳۶

    سلام، اگر در انتخاب نام دامنه مشکل دارید، می توانید از قسمت پینهاد نام دامنه به آدرس زیر، نام دامنه خوب انتخاب و ثبت نمایید وقتی دامنه ای را ثبت می کنید هر سال با پرداخت هزینه تمدید می توانید دامنه را تمدید نمایید http://whois.shetabhost.net/suggest