نیم سرور یا DNS چیست؟

یکشنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۵       3485 بازديد         آموزش ها

سامانه نام دامنه (Domain Name Server) که به اختصار DNS خوانده می شود، نشان دهنده یک تکنولوژی قدرتمند اینترنت برای تبدیل نام دامنه به آدرس IP است. DNS  یا همان نیم سرور از شبکه جهانی وب(WWW)  که ما هر روزه از آن استفاده می کنیم پشتیبانی می کند. وب سایت ها با استفاده از نیم سرورها امکان استفاده ازDomain Name  ها را به جای آی پی آدرس ها ( که بخاطر سپردن آنها بسیار دشوار است ) می دهند . نیم سرور یا DNS ارتباط دهنده دامنه (دامین) و هاست و یا فضای میزبانی وب می باشد .

وقتی می خواهید وارد سایتی بشوید ، باید آدرس وب سرور آنرا بدانید. آدرس وب سرور با IP مشخص می شود. اما به خاطر سپردن آدرس IP دشوار است. می توان به جای IP از domin name ها یا همان دامنه ها استفاده کنید. برای هر IP یک domin name  یا همان دامنه در نظر گرفته شده است. برای مثال نام دامنه (Domain) گوگل “google.com” است و اگر شما بخواهید وارد سایت گوگل شوید کافی است در مرورگر خود آدرس دامنه گوگل را وارد کنید. در این صورت کامپیوتر شما نمی فهمد که google.com کجاست. هم  دامنه و هم آدرس IP، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کنند ، اما دامنه (Domain)، هم برای استفاده ، و هم برای به خاطر سپردن به مراتب راحت تر است. بدون DNS کاربرها مجبور هستند برای وارد شدن به هر بخشی از اینترنت از اعداد خسته کننده IP address استفاده کنند.

برای هر دامین در هنگام ثبت باید حداقل دو  name server  ست گردد. این نیم سرورها به طور معمول به صورت ns1.servername  , ns2.servername  می باشند که به جای server name  نام سرور مربوطه قرار خواهد گرفت. اولین نیم سرور به عنوان primary  و دومی به عنوان بک آپ  نیم سرور اولی (زمانیکه اولین نیم سرور در دسترس نباشد) قرار می گیرد. اگر بخواهیم کمی عامیانه این واژه را تعریف کنیم باید بگوییم نیم سرور یا همان DNS میتواند دامین را بر روی سرور هاستینگ که بر روی آن هاست فعال میباشد ، هدایت نماید .

مثلا نیم سرورها (DNS) های سرور هاست لینوکس شتاب هاست به شکل زیر است:

ns1.shetabhost.net

ns2.shetabhost.net

شما با استفاده از کنترل پنل دامنه و با ورود به آن می توانید نیم سرورها را برای دامنه خود اختصاص دهید.

در واقع عملکرد نیم سرورها را می توان به کاربرد یک دفترچه تلفن آنالوگ تشبیه کرد، به طور مثال وقتی قصد داشته باشید که با یک شخص، شرکت یا سازمانی تماس بگیرید ابتدا به دفترچه تلفن مورد نظر برای یافتن شماره تماس مرود نظر مراجعه خواهید کرد. همین مورد را می توان در دستیابی به یک آدرس اینترنتی، به طور مثال  www.shetabhost.net، بسط داد. در این حالت نیم  سرور DNS)) که دارای رکوردهای مرتبط با دامین www.shetabhost.net   می باشد نقش همان دفترچه تلفن را دارد که از طریق نیم سرور که برروی دامنه تنظیم شده است قابل دستیابی می باشد. در مرحله بعدی یافتن رکورد www در داخل zone مرتبط نقش شماره تماس فرد، شرکت یا سازمان (که در اینجا سرویس وب است) را عهده دار می باشد.
بنابراین شما می توانید از طریق شرکت X ثبت دامنه را انجام دهید ولی هاست را از شرکت Y خریداری نمایید و با تنظیم نیم سرورهای شرکت Y بر روی دامنه خود، امکان برقراری و ارتباط دامنه و هاست را ایجاد نمایید.
همچنین از طریق DNS ها ، موتور های جستجو whois می توانند IP سرور میزبان دامنه و اطلاعات لازم از محل نگهداری کشور و دیتاسنتر سرور سایت را به شما نشان دهند.

دقت کنید آپدیت نیم سرورها بین ۴ تا  ۷۲ ساعت پس از ذخیره آن ها زمانبر است که این زمان دست هیچ شرکتی نمی باشد و لازم است در کل فضای مجازی این آپدیت انجام شود.


چرا ست شدن نیم سرور (DNS) طول می کشد؟

یکی از مشکلات مهم که باعث دیر ست شدن DNS میگردد ، کش سرور های شرکت های ارائه دهنده اینترنت ISP می باشد . شرکت های اینترنتی با استفاده از کش سرور هایشان باعث می شوند که سرعت مشاهده و بارگذاری سایت ها بیشتر شود و شما سایت ها را سریعتر از زمانی که به کش سرور متصل نیستید مشاهده کنید.

روند کار کش سرور ها به این گونه است که یک سایت را در خود ذخیره می کنند و وقتی کاربر سایت را درخواست می دهند اطلاعات سایت ابتدا از کش سرور ISP فراخوانی می شود به همین دلیل سرعت بارگذاری سایت بیشتر است .

متاسفانه در اکثر شرکت های ISP کش سرور ها دیر به دیر بروز رسانی می گردند و این بروز رسانی بین ۴ الی ۷۲ ساعت متغیر می باشد به همین دلیل وقتی شما یک DNS جدید به دامنه خود متصل می کنید ممکن است به مدت ۴ الی ۷۲ ساعت محتویات سایت و هاست قبلی را مشاهده کنید و یا اینکه اصلا سایت شما مشاهده نشود .
برچسب ها

سامانه نام دامنه دامنه whois ثبت دامنه تنظیم DNS تنظیم نیم سرور کاربرد DNS نیم سرور یا DNS چیست؟

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

تفاوت هاست و دامنه چیست؟

تفاوت هاست و دامنه چیست؟

ادامه مطلب
چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

چگونه بدون نابود کردن سئو، دامنه سایت خود را تغییر دهیم؟

ادامه مطلب
تنظیم DNS دامنه ir

تنظیم DNS دامنه ir

ادامه مطلب
راهنمای انتخاب دامنه مناسب

راهنمای انتخاب دامنه مناسب

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید